Велика війна в Україні стала першою технологічною війною, до якої мало хто готувався. Тепер успіх залежить не лише від кількості живої сили, а й від технічного розвитку військового виробництва. Безпілотники збирають інформацію, працюють як навідники, а ударні FPV-дрони б'ють по позиціях та військовим об'єктам. А наші дрони вражають війська та кораблі окупанта.

Що таке РЕБ-війська

Збивати дрони традиційним способом на висоті 500 метрів складно. Радіоелектронна боротьба (РЕБ) вийшла на перший план. З'явилася потреба у засобах, здатних надійно захищати від ворожих БПЛА та знешкоджувати їх. У ЗСУ сформовано РЕБ-війська, які займаються захистом неба на передовій та в тилу.

Як працює РЕБ 

що таке РЕБПринцип роботи РЕБ обумовлений основним завданням – виявити та нейтралізувати ворожі об'єкти ще до того, як вони з'явилися у полі зору. Будь-який тип станції РЕБ забезпечує придушення частот, де пристрої зв'язуються з операторами та передають дані. Як засоби радіоелектронної боротьби знешкоджують БПЛА:

  1. Створюють перешкоди, щоби заглушити радіосигнали безпілотників противника.
  2. Захищають власні системи зв'язку та управління від впливу засобів РЕБ супротивника, використовуючи шифрування та частотні маневри.
  3. Пригнічують БПЛА через вплив високочастотних імпульсів.

Як це працює на практиці? Наприклад, дронам DJI Mavic необхідно для роботи отримувати сигнали з 12 супутників. РЕБ глушать їх. Дрон втратить зв'язок з оператором і не зможе виконувати його команди. Залежно від типу БПЛА та його програмного забезпечення безпілотник може полетіти додому або приземлитися в режимі аварійної посадки. У такому разі дрон може бути втрачений. Виявлення та аналіз - засіб РЕБ сканує радіосигнали, щоб виявити їхні джерела, радіостанції, радари. Система визначає тип радіоповідомлення для визначення об'єкта.

Що таке РЕБ і як працює стаціонарна система

Головна відмінність стаціонарних систем РЕБ – масштаб, а також зона покриття та ефективність протидії ворожим системам РЕБ. Їхньої потужності вистачає для захисту великих об'єктів: військових баз, промислових підприємств та об'єктів інфраструктури. У них більш чутливі антени та потужні передавачі. Основні їхні переваги, механізм роботи та відмінності від окопних:

Час роботи. Можуть тривалий час функціонувати на одній локації без підзарядки.

Потужність. Передавачі та антени забезпечують більше покриття без «сліпих зон», ефективно створюючи радіоперешкоди техніці супротивника.

Їхнє головне завдання – миттєво виявити, придушити або вивести з ладу ворожу техніку.

Окопні РЕБ – мобільне бойове забезпечення на позиціях

Сьогодні лінія фронту розтягнута і позиції постійно змінюються. Для підрозділів ЗСУ важливо бути мобільними й залишатися захищеними від БПЛА противника. Головна відмінність окопних засобів РЕБ від стаціонарних – мобільність та швидке розгортання. Їх легко перевозити та встановлювати у бойових умовах. Інші особливості:РЕБ це

  1. Компактність. Такі системи, зазвичай, компактні – мають розмір маленького кейсу. Можна встановлювати їх в окопах, на бронетехніці, переносити в руках. 
  2. Багатофункціональність. Можуть виконувати кілька завдань:
  • працювати в активному режимі;
  • перебувати у стані «пасивний режим» – робота лише на прийом сигналу;
  • пригнічувати радіозв'язок, глушити пристрої, створювати перешкоди для ворожих дронів.
  1. Автономність. Окопні системи РЕБ компанії Lander мають акумуляторну батарею, що забезпечує автономну роботу до 3–3,5 години. Їх можна заряджати від прикурювача у машині. 
  2. Дистанційне керування. Якщо інтенсивність вогню не дозволяє близько підійти до пристрою, можна включити його дистанційно. Радіус вмикання/вимкнення від 80 до 100 м.
  3. Загроза від ворожих дронів дуже висока. Вони атакують там, куди не може дістати артилерія. Щоб вибрати потрібний засіб РЕБ, необхідно знати, на яких частотах працюють радіостанції та БПЛА супротивника. Цю інформацію можна отримати у підрозділі радіорозвідки. 

Захист від безпілотників – антидронова рушниця

Індивідуальний засіб РЕБ – це компактний пристрій, що дозволяє прицільно впливати на БПЛА. Системи антидрон зручніше використовувати, ніж габаритні прилади РЕБ при локальній загрозі. Їх застосовують проти коптерів, які працюють на частотах 24/58/15 ГГц. Застосовують під час атаки одного або групи безпілотників на близькій відстані. Принцип роботи антидронової рушниці – здійснює виявлення та захоплення цілі, глушить сигнали шляхом електромагнітного випромінювання, створюючи перешкоди для зв'язку та навігації.

Антидронові глушилки від Lander Donate мають радіатори, що ефективно відводять тепло. Такі пристрої можна використовувати у потужному режимі без загрози перегріву. Батареї заряджаються за 2-4 години. 

Антидронові системи від Lander Donate

Компанія з 2023 займається розробкою засобів радіоелектронної боротьби. Ми кастомізували стандартні системи РЕБ, щоб вони ще ефективніше знищували техніку супротивника. На сайті можна замовити аксесуари для засобів РЕБ, які пройшли випробування на полігоні.