Головне завдання радіоелектронної боротьби – придушення електроніки супротивника та захист свого особового складу та техніки. Вони створюють перешкоди, глушать GPS-сигнали ворожих коптерів. Встановлення РЕБ на авто робить їх мобільними та дозволяє швидко змінювати місце розташування, що важливо для тактичної гнучкості в бойових умовах. Автомобільні, або купольні засоби РЕБ, ефективніше захищають від розвідувальних FPV-дронів.
Реб-система на машину: що підійде?
Засоби радіопригнічення бувають різними за потужністю та діапазоном частот. Більш потужні стаціонарні системи РЕБ працюють на більшості частот і забезпечують приглушення сигналів станцій ворога.
Але управління станцією РЕБ з автомобіля добре працює для швидкої зміни локації, щоб не допустити виявлення. Ще одна особливість – чим потужніший пристрій, тим простіше його засікти. Тому невеликі купольні системи у кейсі – найкращий варіант для швидкого реагування.
Для встановлення на машину підійдуть мобільні системи. Для встановлення не потрібно багато місця, додаткового обладнання чи великої кількості людей для обслуговування. Тому підійде антидронова рушниця або окопний РЕБ. Останній можна встановити на машину для патрулювання чи евакуації. Наші пристрої можуть працювати на частотах 2,4 ГГц – 50 Вт та 5,8 ГГц – 50 Вт. Передбачено пульт керування на дистанції. Радіус дії – від 80 до 100 метрів.
Системою користуватися просто та швидко. Почули або засікли сигнал ворожого БПЛА – вмикаєте пристрій РЕБ та глушите ворожий дрон. Вимикаєте пристрій і змінюєте локацію, щоб не підставитися, якщо противник встиг засікти роботу РЕБ.
Вибір машини та встановлення РЕБ-системи
Перед тим, як розбиратися, як встановити РЕБ на автомобіль правильно, потрібно вибрати машину або модернізувати ту, що вже є. Найкраще підходять пікапи, позашляховики, невеликі вантажівки та бронемашини. Вимоги до пристрою РЕБ для машини – можливість бортового живлення і покриття великого частотного діапазону. Інші вимоги до машини та встановлення систем:
- Модернізація. В ідеалі краще зміцнити шасі та кузов для захисту від вібрацій та ударів.
- Кабель. Повинні бути безпечні канали для кабелю від антен до блоку.
- Техніка безпеки. Електроніка машини теж може "глючити" через роботу комплексу. Тому потрібно встановити захисні екрани іншого обладнання.
- Сумісність. Система РЕБ та електроніка машини повинні працювати коректно – для стабільного електроживлення без перевантажень.
В автомобілі має залишитися достатньо місця для роботи оператора РЕБ для керування системою та моніторингу.
Як закріпити РЕБ на машину
Купольну установку часто ставлять на броньовані авто. Монтаж антен робиться на даху машини, блок розміщують усередині. Для цього потрібно провести канали для кабелів, щоб дроти не пошкоджувалися та були захищені. Такий варіант дає можливість керувати системою прямо із салону машини.
Технічне обслуговування та налаштування РЕБ-системи
Після встановлення потрібно протестувати роботу компонентів та подбати про маскування антен та обладнання. По можливості встановити бронезахист.
Проводьте діагностику системи та усувайте будь-які виявлені несправності. В ідеалі потрібно записати всі події та зміни у роботі системи, що сталися під час руху.
Мобільний комплекс РЕБ складається з антени та блоку управління з акумуляторами. Важливо: не вмикайте блок управління без з'єднання з антеною і завжди майте запасний генератор на випадок, якщо немає можливості повернутися на базу вчасно.
Як пересуватися на автомобілі з увімкненим РЕБом
Плануйте маршрут. Уникайте жвавих доріг. Не затримуйтесь довго на одному місці, періодично змінюйте маршрут, щоб утруднити відстеження переміщень для ворожих РЕБ-систем. Враховуйте, що пристрій РЕБ може створювати перешкоди для власного зв'язку та навігації.
Тактика роботи РЕБ на автомобілі
Головне правило роботи мобільних бригад – швидко міняти позиції. Наведемо реальний приклад тактики ЗСУ. Коптер противника прямує до наших позицій, щоб роздивитись цілі для коригування артилерії.
Пристрою РЕБ, щоб відпрацювати по дрону, не потрібний візуальний контакт. Достатньо спрямувати його на звук. Коли засіб РЕБ включається в роботу, вже за кілька секунд в оператора дрона «відвалюється» зв'язок, камера та/або керування.
Без керування дрон почне зносити, висота губиться. Він або розіб'ється, або повернеться на базу (залежить від типу та моделі).
Використовувати таку тактику можна для охорони позицій на передовій, під час патрулювання військових об'єктів та критичної інфраструктури.
РЕБ-системи в інтернет-магазині lander.kiev.ua
Перше та головне правило при купівлі РЕБ – тестування. Навіть дорогі моделі можуть мати проблеми. Тому перед тим, як відправити прилад бійцям, ми тестуємо всі наші вироби в лабораторії Lander Donate та на полігоні – за участю операторів дрона в умовах, наближених до бойових.