Основи теорії радіоелектронної боротьби чи власне РЕБ складаються з комплексу заходів щодо використання електромагнітних хвиль. Пристрої РЕБ використовують для підтримки своїх зусиль і виведення з ладу техніки противника. Основні теоретичні засади радіоелектронної боротьби:

  • управління радіосигналами;
  • знання принципів роботи зв'язку та радіолокації;
  • створення перешкод із різними способами генерації та передачі сигналів.

Теоретичні основи РЕБ допомагають використовувати радіохвилі для впливу на електронні системи противника. Основна мета - вивести з ладу системи радіолокації, навігаційні пристрої.

Головні завдання радіоелектронної боротьби: тактика та стратегія

Завдання, які виконували РЕБ на початку війни й зараз, зазнали змін. З листопада 2023 року Lander Donate запустив серійне виробництво засобів РЕБ для таких завдань:основи теорії радіоелектронної боротьби

  • радіорозвідка;
  • радіоперешкоди;
  • захист;
  • придушення.

Пристрої протестовані на полігонах та успішно працюють в умовах реальної війни. Окопні та стаціонарні засоби РЕБ активно використовують різні підрозділи для боротьби з технікою противника та захисту власних позицій від дронів.

Як РЕБ бореться з дронами

Головна мета будь-якого засобу РЕБ – захист бійців від коптерів супротивника. Але вони можуть виконувати й інші завдання: збити з напрямку розвідувальні безпілотники, створити хибну ціль для FPV-дрону. Системи РЕБ управляють спектральними характеристиками випромінюваних сигналів, щоб створити перешкоди та захистити власні комунікації.

РЕБ виявляє ціль ще до візуального контакту та знешкоджує її на безпечній відстані. Дрон (залежно від його типу) піде на аварійну посадку, повернеться на базу або просто буде знесений вітром. У жодному разі він не виконає завдання.

Для підтримки наступальних операцій або захисту пристрою РЕБ можуть використовувати хибні сигнали. Що таке фальш-ціль РЕБ? Створюється сигнал, який за частотою, амплітудою, модуляцією збігається з випромінюваннями реальних об'єктів. Так, радари противника приймуть фальшиву ціль за справжній об'єкт і будуть дезорієнтовані.

Радіус дії РЕБ може бути різним, він залежить від типу системи та її потужності. Окопні мають менший радіус, а тактичні більший. Але всі пристрої використовують принцип модуляції – змінюють характеристики сигналу під час передачі.

Ще одне тактичне завдання – заблокувати зв'язок між бойовими підрозділами супротивника. Насправді це може бути так: зв'язок між танковим підрозділом і суміжниками пропадає, отже, завдання не може бути виконано адекватно.

Правові та етичні норми застосування РЕБ

Створення перешкод може порушити роботу тилових служб. Робота систем РЕБ може впливати на GPS та інші навігаційні системи. Виниклі проблеми призведуть до збоїв логістики, постачання, роботи Інтернету та зв'язку.

Що потрібно знати, як впливає радіоелектронна боротьба на організм людини? Безпосередньо можуть впливати тільки протидронові рушниці. Робота з ними понад півгодини на день шкодить здоров'ю, тому що вони випромінюють досить потужний сигнал поряд із головою оператора. Тому з ними працюють кілька людей, щоб за потреби змінювати один одного.

Майбутнє РЕБ: розвиток та перспективи

теоретичні засади радіоелектронної боротьбиВійна в Україні змінила ведення бою, тактику, стратегію. ЗСУ ведуть високотехнологічну війну, яка стимулює розвиток технологій. Головний та перспективний напрямок у РЕБ – інтеграція штучного інтелекту (ШІ). Це допоможе аналізувати величезні обсяги даних, швидше приймати рішення та створити когнітивне управління.

Наприклад, ШІ зможе автоматично визначати джерело ворожих сигналів та генерувати перешкоди, що зробить системи РЕБ ефективнішими та точнішими.

Не всі знають, де готують спеціалістів РЕБ. У війська радіоелектронної боротьби може потрапити будь-хто, хто має базові знання фізики та аналітичне мислення. Цього достатньо, щоб людина могла зрозуміти, як працювати з різними пристроями. Але на 100% освоїти роботу з різними системами РЕБ можна лише у реальних бойових умовах.

Як РЕБ можуть вплинути на глобальну безпеку, і до чого тут економіка

Енергосистеми, транспорт та комунікації давно стали об'єктом атак. Якщо не інвестувати у захист критично важливих об'єктів, наслідки можуть бути катастрофічними. Адаптивні контрзаходи щодо придушення ворожих радарів захищають інфраструктуру, логістику, цивільні та військові об'єкти.

Відсутність електроенергії на підприємствах зупиняє виробництво. Зникають робочі місця та продукти для внутрішнього споживання та експорту. Тому безпека енергетичної інфраструктури та об'єктів сонячної генерації, головні завдання на майбутнє.

Lander Donate: системи РЕБ, випробувані у боях

Перед тим, як наші пристрої потрапляють до бійців, вони проходять випробування в лабораторії, їх тестують на полігонах за участю операторів дронів. Тільки потім окопні засоби РЕБ потрапляють на бойові позиції.

Випускаємо також аксесуари для різних пристроїв РЕБ, щоб можна було купити все в одному місці без переплат і посередників.